Jen tak se válet na pláži může to být otrava? Pro mnoho lidí jednoznačně ne – pohodovější kratochvíli si nejde představit. Ale pak existuje druhá skupina lidí, které nečinné povalování neimponuje. I na dovolené na krásné pláži vyhledávají tito lidé aktivní pohyb a zábavu. Jste jedni z nich?
Jistě, můžete si třeba pinknout volejbálek nebo plážový badminton. Ale proč se za sportem nepustit do té nekonečně rozlehlé modré plochy, která voní dobrodružstvím? Existuje celá řada skvělých mořských sportů. Seznamte se s nimi!
LAST MINUTE zájezdy přes cestovní kanceláře se slevou až 70% najdete ZDE.
Varování: některé jsou dost návykové. Může se stát, že jakmile je vyzkoušíte a koupíte si svoji vlastní výbavu na šnorchlování, windsurfing nebo nafukovací paddleboard, nečinné ležení na pláži už pro vás navždy bude nuda.
Šnorchlování
Existuje celá řada potápěčských disciplín, lze se potápět bez jakékoli výbavy (freediving) i s přístrojem (scuba diving); lze se potápět do hloubek a prozkoumávat mořské dno nebo jeskyně. Ale my vypíchneme šnorchlování coby nejpopulárnější variantu. Kombinuje vše, co běžný dovolenkový rekreant od potápění očekává: neleze to do peněz, výbava stojí pár šupů. Přesto s maskou na obličeji lze pozorovat pestrý vodní svět. A spatříte-li na dně krásnou mušli, lze se lehce potopit a pokusit se ji ulovit.
Šnorchlování se zdá být neškodným sportem, ale přesto ročně při jeho provozování zemře hodně lidí. Je totiž nutné si uvědomit, že šnorchlování je jen tolik bezpečné, jak bezpečné si jej uděláte sami. Doporučuje se objevovat jen malé hloubky a nepouštět se do neprobádaných míst.
Windsurfing
Tato sportovní disciplína je určena pro hodně náročné nadšence. Vyžaduje dobrou fyzickou kondici. Windusrfing je technický sport a relaxaci na něm zažijete pouze dostanete-li se na vyšší úroveň, kdy je pro vás jízda na skluzu ve vlnách hračkou. Speciální prkno kloubově spojené s plachtou pořídíte buďto jako kompletní set, nebo koupíte zvlášť plovák a zvláště oplachtění. Každopádně buďte připraveni na investici ve výši nejméně deseti tisíc korun. Povinností je také neoprén a vesta.
Kitesurfing
Stejně jako při windsurfingu či při paddleboardu i u tohoto sportu vodák na hladině moře stojí. Vedle speciálního prkna („tzv. kiteboardu“) potřebujete rovněž tažného draka. Kdo kitesurfing provozuje, ten svádí zápas se dvěma živly najednou – s vodou a větrem. Koho plynulá jízda po vlnách nudí, ten může vyzkoušet efektní prvky, například vysoké skoky. Sport patří mezi ty nejrychleji se rozvíjející, vznikl před dvaceti lety, ale dnes už jej provozují sta tisíce lidí. Jde ale také o sport adrenalinový a ke zraněním bohužel dochází často.
Surfing
Chyťte si svoji vlnu! Surfing je trendy. Je k vidění v mnoha filmech a v hudebních videích, ale i na olympijských hrách. Podstatou sportu je jízda na nezlomené mořské vlně. V tom spočívá největší úskalí surfingu – je závislý na přírodních podmínkách. Paddleboarding ani šnorchlování vlny nepotřebují, proto je lze praktikovat takřka kdekoli. Za surfingem musíte dál, než do Chorvatska – ideálně na Havajské ostrovy.
Paddleboarding
Možná jste se s tímto sportem už setkali, jen jste nevěděli, že se jmenuje paddleboarding. Vodáci při něm stojí na dlouhém prkně a odráží se od mořské hladiny pomocí dlouhého pádla. Jsou dva typy – paddleboard z pevného PVC nebo nafukovací paddleboard. Druhý jmenovaný je skladnější a méně náchylný na poškození, ať už během náročného transportu směrem k moři, nebo od kamení na pláži. Paddleboard má nespornou výhodu v tom, že při něm procvičíte svaly na celém těle. Příjemným vedlejším efektem stání na prkně na mořské hladině je kompletní opálení celého těla. Sport se dá naučit rychle a riziko zranění je minimální. Velký rozvoj tohoto sportu zapříčinil, že původně vyšší ceny prken spadly dolů a dnes se dá koupit nejdůležitější položka výbavy v rámci akce na paddleboardy velmi levně.
1 Comment
Shelok
To sedí. Taky mě nebaví se válet několik dnů za sebou. A právě takovéto aktivity jsou mega 😀